Japonské textilní techniky – jaro 2018

Proběhlo

Cesta po Japonsku s důrazem na tradiční řemesla, především spojená s textilem. Japonsko má velice propracovaný systém podpory tradičních řemesel, takže ta jsou dosud zachována na vysoké úrovni a některá uvidíme i si vyzkoušíme. Navštívíme ale samozřejmě i historické památky a to takové, na které se nestojí fronta, ale mají dosud atmosféru dávných časů a milionů proslovených modliteb. A protože předpokládám účast lidí s tvořivým duchem (a vztahem k textilu), navštívíme i lidové tržiště nejen se starými kimony.

V neposlední řadě mohu slíbit, že se po Japonsku budeme pohybovat právě v době květu sakur.


Mapa


Informace v kostce:

Oblast: střední a západní Honšú, Shikoku, severní Kjúšú 

Termín: 14. 3. – 28.3. 2018

Termín závazných přihlášek: 8.9.2017

Počet účastníků: 7 – 15

Cena: 85 000 Kč  včetně DPH (v ceně plná penze, cestovní pojištění, doprava do Japonska i po Japonsku, ubytování, průvodce a tlumočník, vstupy do plánovaně navštívených objektů). Za poplatek je možné zajistit pojištění storna cesty.

Doprava: protředky hromadné dopravy (vlak, autobus) – tam se totiž nejvíc o japoncích dozvíte

Trasa: viz níže

Ubytování: po většinu pobytu hotely západního stylu s japonskými snídaněmi, dvě noci strávíme v ubytovacím zařízení japonského stylu.

Náročnost: Turisticky nenáročné, budeme chodit, ale většinou po zpevněných cestách.

Informace o cestě i o japonském textilu budou přibývat i na facebookových stránkách Japonské textilní techniky nebo na stránkách Lady Charvátové.


Finanční podmínky:

o První záloha 20 000,- Kč – 8.9. 2017
o Doplatek 65 000,- Kč – 15.2. 2018
o Storno poplatek dle platných VOP CK Alvarez.


Program

1. den

Mírně znaveni dlouhým letem se projdeme po Tokiu. Navštívíme uličku s textilními obchůdky, kde určitě neusnete, a ke konci dlouhého dne se podíváme na císařský palác.

2. den

Návštěva muzea Ichiku Kubota Art Muzeum. Muzeum spojuje práci mistra barvíře Ichiku Kubota, s japonským smyslem pro harmonii s přírodou. Leží v krásné scenérii na břehu jezera Kawaguchi s majestátní horou Fudži v pozadí. Večer se projdeme po rušných uličkách moderní čtvrti Ginza.

3. den

To už budeme všichni naplno užívat atmosféry Japonska, takže se podíváme do dvou muzeí – muzeum Boro textilu hned vedle proslulého Sensó-dži, který okupační síly chtěly zbořit, jelikož jeho jméno zní Sensó-dži a sensó je japonsky válka. Že jde o chrám útočící maximálně na peněženky návštěvníků se budete moci přesvědčit osobně. Druhé muzeum bude muzeum lidového umění, kde o textilní výrobky též není nouze. Večer se rychlovlakem shinkansen přepravíme do Kyóta.

4. den

Vychutnáme si atmosféru klidných částí starého císařského města snad již i ve stínu kvetoucích sakur, jejichž frontu, postupující z jihu na sever, právě nám naproti, bychom zde měli potkat. Prožijeme klid a jednoduchou krásu císařské vily Katsura rikjú

5. den

Tento den se tradičně koná burza starých věcí ve chrámu Tó-dži. Hromady starých kimon, keramiky, lakových předmětů a dalších krásných japonských artefaktů za ceny ke smlouvání. Koho unaví rej téměř středověkého tržiště, bude se moci jít uklidnit do posvátných chrámových prostor. Odpoledne se přesuneme do severnější části města a nervy uklidníme v některém z tamních malých chrámů s krásnými zahradami.

6. den

Pokud budou právě kvést sakury, vypravíme se také na denní výlet do hor, kde se rozkvetlé sakurové stromy budou vyjímat jako perly rozházené na rozježené kůži z divočáka. Pokud sakury ještě kvést nebudou, podíváme se do horské chrámové vesničky Yoshino s jedním z nejkrásnějších a nejmajestátnějších chrámů v Japonsku  – Zaódó. Pokud totiž sakury již pokvetou, absolvovali bychom zde japonskou tradiční tlačenici.

7. den

Přesuneme se na nejmenší ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Šikoku, do rurální oblasti, kam kajícníci odcházeli na dlouhou pouť po 88 chrámech. Cestou se podíváme na Vnitřní moře a zahlédneme i jeden z nejpopulárnějších japonských hradů, Himedži.

8. den

Tento den bude naprosto „blue“, protože  okolí města Tokushima je centrem pěstování japonského indiga. Podíváme se přímo na farmu a barvení si i sami vyzkoušíme. Večer se přesuneme do starodávného města Matsuyama s podle mne nejkrásnějším hradem a jedním z nejslavnějších a nejstarších onsenů – Dógo onsen.

9. den

Prohlédneme si město i onsen, zbytky hradu a slavnou tramvají Botchan dojedeme k muzeu výroby látky kasuri (ikat) , kde na nás bude čekat i workshop. Pak následuje přesun až do města Hakata, čímž dobijeme nejzápadnější z hlavních ostrovů – ostrov Kjúšú.

Kdo by se chtěl dopředu vzdělat, nechť si přečte něco od spisovatele Natsume Sóseki, který město Matsuyama proslavil.

10. den

Z města Hakata uděláme dva výpady za textilem – do nedalekého muzea slavné tkaniny Hakata-ori a na neméně slavný ikat Kurume-kasuri.

11. den

Abychom nepromrhali vzácný čas na ostrově devíti knížectví pouze s textilem, podíváme se i do onsenového městečka Beppu, kde strávíme část dne a noc v onsenu, naloženi do horké vody a obskakováni ochotnou obsluhou. Pro představu o charakteru místa stačí přeložit jeden z tamních místních názvů – Kamado-džigoku (Pekelná pec)

12. den

Začínáme se vracet na východ, zatím jen do města Hirošima, kde se podíváme na pietní a krajanem projektovaný atomový dóm. Pochmurnou náladu si pojedeme zlepšit na kdysi zapovězený ostrov Miyadžima se slavnou bránou torii stojící ve vodě.

13. den

Poslední den v Japonsku prožijeme cestou do města Kóbe, kde navštívíme muzeum odívání a večer strávíme v Ósace.

14. den

Hned ráno odlet z letiště v Ósace a ve stejný den přílet do Prahy.


Administrativní a legislativní upozornění:

Cesty jsou organizovány  cestovní kanceláří CK Alvarez, já funguji jako garant a průvodce zájezdu.  Pokud si na mých stránkách objednáte zájezd, požádám Vás o vyplnění standardního formuláře CK Alvarez a mým prostřednictvím bude mezi Vámi a cestovní kanceláří Alvarez uzavřena smlouva. Základní dokumenty viz tato stránka.

Pokud se chcete závazně přihlásit, prosím o stažení a vyplnění tohoto dotazníku: soz-2 JTT18 Dotazník uložte ve svém počítači a odešlete ho na můj mail inden@urusi.czGalerie fotografií

Košík

Kontakt

Urusi-Inden
phone: +420 602 202 997
e-mail: inden@urusi.cz

Nezvěstice 15
332 04 Nezvěstice, Czech Republic