Japonské vzory

Protože na svých stránkách zmiňuji techniku inden, která se zabývá pokrytím plochy vzorem, je třeba se zmínit i o druzích a typech vzorů, které se k pokrytí plochy v Japonsku tradičně používají. Nejsou aplikovány pouze na kůži, používají se i ve tkalcovství, tisku a dalších technikách, všude tam, kde by pouhá volná plocha působila nepatřičně. Vzorů je ohromné množství a než se pustím do popisu jednotlivých druhů, je třeba se zmínit o způsobech jejich modifikace. Modifikací základních vzorů dostaneme téměř nekonečnému množství možností, které bez náležité  znalosti zákonitostí tvorby není možné správně analyzovat a tím jsme ochuzeni o spoustu hlubších souvislostí a významů, které nám umělec chtěl sdělit.

Kdo by se chtěl do světy japonských vzorů ponořit hlouběji, může se podívat na prezentaci mé přednášky o japonských vzorech zde: Japonské vzory na textilu a dalších médiích – přednáška

Krásné video o výrobě látek s nekonečnými vzory z Eda je na této adrese: https://www.youtube.com/watch?v=FCAN9bN87so&list=PL1D7A634BA4055EFF&index=1

Zde jsou základní modifikace:
jvzory kikkou

TSUNAGI – Jeden prvek se neustále opakuje. Například kikkó (želví krunýř).


 

jvzory komoči-kikkou

KOMOČI – opakující se prvek je zvýrazněn linií navíc. Například komoči-kikkó (varianta vzoru želví krunýř).


 

jvzory yoroke-šima

YOROKE – zvlnění přímých čar původního vzorku. Například yoroke-šima (zvlněné čáry).


 

jvzory nedži-kikuNEDŽI – původně středově souměrný prvek je zkroucený do spirály. Například nedži-kiku (varianta vzoru chryzantéma).


jvzory yabure-kikkou

YABURE – Původně souvislý vzor je místy jakoby protržen mezerami. Například yabure-kikkó (varianta vzoru želví krunýř).


 

jvzory kuzure-asanohaKUZURE – Původní vzor je tvarově pozměněn sešikmením či jinak modifikován. Například kuzure-asanoha (varianta vzoru listy konopí).


 

jvzory sakura-nagašiNAGAŠI, NAGARE – Původní vzor je jakoby unášen proudem řeky či času. Například sakura-nagaši (varianta vzoru sakura).


 

TSUKUŠI – Skupina podobných jednoduchých vzorů. Například gakki-tsukuši (skupiny hudebních nástrojů).


jvzory matsuba-čiraši

ČIRAŠI – malé prvky jsou roztroušeny rovnoměrně po celé ploše. Například matsuba-čiraši (rozházené borové jehlice).


Při psaní tohoto článku a ostatních s tagem „japonské vzory“ vycházím z knihy Nihon, Čúgoku no moyó džiten, Hayasaka Yúko, 2003, Šikaku Dezain kenkyúšo.

Košík

Kontakt

Urusi-Inden
phone: +420 602 202 997
e-mail: inden@urusi.cz

Nezvěstice 15
332 04 Nezvěstice, Czech Republic