Sakury nerozkvétají ve stejný den po celém Japonsku, začínají na jihu, na strově Kjúšú a pokračují dále na sever. Na této cestě jim proto půjdeme naproti a z Ósaky, kde přistaneme, se obrátíme západním směrem a prozkoumáme ostrov Kjúšú. Především se budeme zastavovat v tradičních oblastech výroby keramiky a porcelánu, namátkou Arita-yaki, Satsuma-yaki, Takata-yaki, Takahama-yaki a další. Nevynecháme ani přírodu – tři výlety rašící jarní přírodou, jeden v oblasti Unzen-Amakusa s množstvím ostrůvků a nádherných výhledů, druhý v okolí sopky Aso, třetí v romantické oblasti Takačiho. Tam nepřijde zkrátka ani duchovní kultura Japonska, zde na zem sestoupili potomci bohyně Amaterasu a založili dosud panující dynastii japonských císařů. Na západním pobřeží Kjúšú jsou i zapadlé zálivy, kde přežívali tajní křesťané a kam honorace přijížděla tak zřídka, že zde zapomněli zdvořilou formu japonštiny. Zde také bylo centrum šíření křesťanství do Japonska včetně tajných křesťanů v době, kdy křesťanství bylo v Japonsku zakázáno.
To vše uvidíme ve stínu kvetoucích sakur a když bohové dají, i v příjemné pohodě začínajícího jara s minimem dešťů. Cestou zpět se zastavíme v Hirošimě, abychom si prohlédli ostrov Itsukushima se slavnou torii stojící v moři a ve městě Bizen, oblasti proslavené keramikou.
Informace v kostce:
Termín: 16.3.2019 – 31.3.2019 (16 dní, 14 dní v Japonsku)
Informativní schůzka pro potenciální zájemce: 14.9.2018, 18:00, čajovna Dharmasala, Peckova 296/15, 186 00 Praha 8-Karlín. Uvítám, pokud zájemci dají předem vědět na mail či telefon.
Termín závazných přihlášek: 15.12.2018
Počet účastníků: maximálně 15
Cena: 87 000 Kč
Ubytování: po většinu pobytu hotely západního stylu, ale dvě noci strávíme v ubytovacím zařízení japonského stylu s kompletním servisem (kromě gejš samozřejmě, ty pouze za speciální příplatek)
Náročnost: Turisticky středně náročné, plánovány dva celodenní výlety, ale pěší přesuny se zavazadly pouze minimální.
Přihláška: Stáhněte a vyplňte prosím přihlášku: soz-new-VK – Kyushu2019, a vytištěnou ji odešlete na adresu CK Alvarez (třída Karla IV. 634/25, 500 02 Hradec Králové).
Itinerář
0. den – odlet z Prahy
1. den. – přílet a přesun na ostrov Kjúšú, do města Hakata, podle chutě i první kroky k svatyním a chrámům ležícím nedaleko hotelu.
2. den – exkurze do tkalcovny produkující slavné látky Hakata-ori – kdysi obzvláště oblíbené samuraji na pásy obi, protože udržely i ty největší meče. Odpoledne prohlídka městečka proslaveného keramikou Karatsu.
3. den – přesuneme se ke břehu moře, do města Sasebo, významného historického i současného vojenského přístavu. V jeho blízkosti je produkován porcelán Mikawači-yaki.
4. den – Celý den věnujeme dvěma slavným keramickým oblastem – Imari a Arita. Návštěva místních obchůdků je samozřejmostí, ale plánuji i účast na workshopu. Jen ještě musím zařídit, aby nám výrobky poslali domů.
5. den – Po keramice nás opět čeká textil, město Kurume je proslavené výrobou tradiční látky nazývané Kurume-kasuri, nebo-li ikat, tedy látka z předem batikovaných nití, které teprve po spředení vytvoří plánovaný vzor.
6., 7. den – Prohlédneme si město Kumamoto, ale většinu času věnujeme romantické ostrovní oblasti Amakusa, kde se kromě historie křesťanů v Japonsku podíváme i na zdejší tradiční porcelán Takahamayaki. To vše s žaludky naplněnými čerstvými rybami a dalšími dary moře, protože takhle blízko u moře prostě nejde jinak. Poslední den v Kumamotu si zajedeme k sopce Asó, tak blízko, jak nám dovolí a v kopcovité krajině s příchutí síry se i projdeme.
8. a 9. den – přesun do oblasti Satsuma, oblasti kdysi ovládané jedním z nejmocnějších klanů v Japonsku, ovládajících i ostrovy Ryúkyú (dnešní Okinawa) a aktivních v mnoha historických událostech. Z jejich středu poochází i japonský poslední samuraj – Saigó Takamori. Prohlédneme si místní tradiční řemesla, i stále aktivní sopku Sakuradžima.
10. a 11. den – si užijeme vnitrozemí ostrova Kjúšú přímo v místě Takachiho, kam podle pověstí sestoupili potomci bohyně Amaterasu, aby založili dosud v Japonsku vládnoucí dynastii. Nedaleko je i jedna z jeskyní, kam se Amaterasu uchýlila po urážkách od svého bratra a odkud ji bohové složitě dostávali ven. Šintoistická víra je zde dosud velice silná, takže divadelní ztvárnění místních pověstí je možné shlédnout ve formě tradičního divadla kagura každý večer. To si nemůžeme nechat ujít. Oblast je proslulá krásnými scenériemi, takže se osvěžíme výpravou do zdejších hor. Věřím, že na nás bude padat štěstí ve formě okvětních kvítků právě odkvétajících horských sakur.
12. den – Poslední zastávka na ostrově Kjúšú nás zavede opět za keramikou, tentokrát ve městě Hita, Ontayaki s kořeny na Korejském poloostrově. Tam nás čeká poslední přespání na ostrově Kjúšú.
13. den – přesun šinkansenem do města Hirošima a návštěva překrásného ostrova Miya-džima se svatyní Itsukušima a chrámem Daisho-in.
14. den – cestou z Hirošimy si uděláme krátkou zastávku v oblasti Bizen, abychom si užili i o trochu japonštější, zemitou keramiku stejného jména. Večer se dostaneme až na dohled od Ósackého letiště, užijeme si ještě jednou koupání v lázni onsen a japonskou večeři.
15. den – už jen odlet a zároveň přílet do Prahy.
Ilustrační fotografie
Administrativní a legislativní upozornění:
Cesty jsou organizovány cestovní kanceláří CK Alvarez, já funguji jako garant a průvodce zájezdu. Pokud si na mých stránkách objednáte zájezd, požádám Vás o vyplnění standardního formuláře CK Alvarez a mým prostřednictvím bude mezi Vámi a cestovní kanceláří Alvarez uzavřena smlouva. Základní dokumenty viz tato stránka.