III. Japonské textilní techniky – 2019 – Tokyo, Hokkaidó + vzory starých Ainu

Obsazeno

Třetí a zatím závěrečný díl cestování za japonskými textilními technikami. Soustředíme se tentokrát pouze na dvě oblasti. Nejprve metropoli Tokio, kde se podíváme do dosud nenavštívených muzeí, moderních čtvrtí a míst, kde se staré techniky snaží uchovat pro příští generace. Péče, kterou tradičním řemeslům a lidové tvorbě v Japonsku věnují je skutečně obdivuhodná. S Tokiem se rozloučíme a vyrazíme přes prefekturu Niigata na poslední velký ostrov Japonska, kde jsme ještě nebyli, na Hokkaido. Zde se dosud prohánějí vlci, medvědi, lososi a zraje víno, brambory a další nám trochu bližší plodiny. Až tady se totiž uchovaly zbytky kultury přírodního národa Ainu, který si snad dosud zachoval povědomí o přírodním náboženství a místy se zachovaly i jeho staré zvyky a dovednosti. Jako dárek si odtamtud můžete přivézt třeba prkénko higebera, kterým si prý staří Ainu nadzvedávali knír při pití z hrnku. A nebo sloužilo k obřadním účelům?

Tohle vše bude doplněno několika workshopy s tradiční textilní tématikou a setkáním s učitelkou patchworku, protože díky němu vlastně tato série cest do Japonska vznikla.Informace v kostce:

Termín: 13.10.2019 – 27.10.2019 (zatím přibližné datum, 14 dní v Japonsku)

Informativní schůzky pro potenciální zájemce: pravidelná setkání s programem u Lady Charvátové dle rozpisu průběžně uváděného na Facebooku nebo stránkách.

Termín závazných přihlášek: 31.3.2019

Počet účastníků: maximálně 15

Cena: 85 000 Kč 

Ubytování: po většinu pobytu hotely západního stylu, ale některou noc strávíme i v ubytovacím zařízení japonského stylu s kompletním servisem (kromě gejš samozřejmě, ty pouze za speciální příplatek)

Náročnost: Turisticky málo náročné, pěší přesuny se zavazadly pouze minimální.

Přihláška: Pokud se chcete závazně přihlásit, prosím o stažení a vyplnění tohoto dotazníku:  soz-new-VK – JTT2019 Dotazník uložte ve svém počítači, vyplňte a vytištěný odešlete na adresu CK Alvarez.


Itinerář

  • bude průběžně doplňovaný

0. den – odlet z Prahy

1. den. – po příletu na letiště Narita se přesuneme do hotelu a odtud hned ještě pěkně rozespalí po cestě se půjdeme podívat do nedalekého obchodu s šicími potřebami, kde si budete připadat jako ve snu. V jednání je také návštěva prvního semináře.

2. den – tento den věnujeme návštěvě Tokugavského mauzolea v Nikkó. Projdeme se mezi krásnými budovami ve stylu „japonského baroka“ s malovanými řezbami, podíváme se i trochu do přírody, konkrétně na romantický vodopád a krásné údolí, které se už v té době bude barvit podzimními barvami. Zde si plnými doušky užijeme japonské hornaté krajiny.

3. den – i kdyby pršelo, vadit nám to nebude, protože se vydáme na prohlídku vždy nového a rozhodně nenudícího Národního muzea s expozicí věnovanou historickému vývoji japonského umění/řemesel. Je to dynamicky řízené muzeum, které vždy nabízí neokoukané lahůdky. Potom se přesuneme k chrámu Sensódži, okolo kterého se soustředí obchůdky a galerie milovníků starých řemesel. Zde nás čeká workshop techniky kogin, vyšívání vzniklého v severních oblastech ostrova Honšú. Nedaleko je též další muzeum, věnované textilům boro – vysoce ekologicky a ekonomicky uvědomělému nakládání s drahocenným zdrojem – bavlněnou látkou barvenou především indigem.

4. den – sedneme na vlak, pak na autobus a vydáme se do předměstí Tokia, do starého domu, který je věnován technice sashiko a autorce Ginza Akiko. Celodenní výlet do oblasti oblíbené obyvateli Tokia jako cíl letních víkendových výletů je možné pojmout i jako odpočinek od Tokijského ruchu.

5. den – osvěženi japonským venkovem se opět vrhneme do víru velkoměsta a prohlédneme si Tokijské Metropolitní muzeum se sbírkami uměleckých řemesel. Okolo tohoto muzea se točí aktivity tradičních řemeslníků, takže si tam užijeme i jeden pěkný workshop. Cestou do supermoderní čtvrti Shinjyuku se podíváme ještě do centra tradičních řemesel. Na Shinjyuku se podíváme do japonské zahrady a večerní výhled do dálek z mrakodrapu Tokijské radnice bude důstojným ukončením dne.

6. den – bude sobota a my se vypravíme na bleší trh u stanice Yamato. Jedná se o nejrozlehlejší trh v celém Japonsku a  vsadím se, že si něco z nabízených starožitností vyberete. v poledne se osvěžíme v rybářské baště – podle odvahy si můžete vybrat čerstvou rybu, chobotnici, škebli, šneka, řasu … A odpoledne se půjdeme podívat na velkého Buddhu v Kamakuře. Tím završíme pobyt v Tokiu, do kterého se vrátíme už jen poslední den před odletem.

7. den – pojedeme shinkansenem až na břeh Japonského moře, kde se nachází město Niigata, ve které je aktivní paní Ike Akiko. Pokud se s ní budeme moci setkat, zůstaneme v Niigatě, pokud si na nás nebude moci udělat čas, popojedeme ještě kousek do města Yuza, kde navštívíme starý venkovský dům, obsahující poklady z dávných dob a v němž si místní sašiko-vyšívačky udělaly útočiště.

8. den – projedeme napříč severní oblastí ostrova Honšú a budeme obdivovat tamní nespoutanou přírodu i malé vesničky natěsnané v úzkých hlubokých údolích.

9. den – nás čeká dlouhý přesun shinkansenem až na ostrov Hokkaidó. Až do města Sapporo shinkansen nejede, takže chvíli se budeme i kodrcat rychlíkem.

10. den – ráno se půjdeme projít po městě, třeba budeme mít štěstí a uvidíme v té době probíhající tah lososů přímo v jedné řece, která protéká Sapporem. Potom nás čeká ještě jedna návštěva starožitnického obchůdku a odjíždíme do centra ainuské kultury Pirka Kotan. Zde na nás už budou čekat s workshopem tradičního vyšívání a protože nedaleko je  údolí plné horkých pramenů, v jednom takovém onsenu přenocujeme.

11. den – Ráno se sebereme a pojedeme napříč jižní částí ostrova Hokkaidó do jiné ainuské vesnice, rozložené na březích úzkého a dlouhého jezera. Zde si s Ainu snad i popovídáme, protože tady skutečně zbytky tohoto etnika bydlí. Prohlédneme jejich architekturu, zkusíme jiný způsob šití a čeká nás i workshop bambusové brumle – tradičního ainuského hudebního nástroje.

12. den – se náš pobyt už chýlí ke konci, takže si užijeme trochu klidu v okolí jezera. Je možné si půjčit kolo a objet celou vesnici nebo dokonce jezero, nad jezerem se pnou hory do výše a jsem si jist, že na ně je možné i vyšplhat a rozhlédnout se do hokkaidských dálek.

13. den – Odjezd do Tokia

14. den – už jen odlet a zároveň přílet do Prahy.


 

Ilustrační fotografie

 


Administrativní a legislativní upozornění:

Cesty jsou organizovány  cestovní kanceláří CK Alvarez, já funguji jako garant a průvodce zájezdu.  Pokud si na mých stránkách objednáte zájezd, požádám Vás o vyplnění standardního formuláře CK Alvarez a mým prostřednictvím bude mezi Vámi a cestovní kanceláří Alvarez uzavřena smlouva. Základní dokumenty viz tato stránka.

Pokud se chcete závazně přihlásit, prosím o stažení a vyplnění tohoto dotazníku:  soz-new-VK – JTT2019 Dotazník uložte ve svém počítači, vyplňte a vytištěný odešlete na adresu CK Alvarez.


Máte o cestu zájem? Chcete se na něco zeptat? Napište mi tímto formulářem:

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Vaše zpráva (nezapoměňte prosím uvést, o kterou cestu máte zájem)

Košík

Červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

Urusi-Inden
tel.: +420 602 202 997
e-mail: inden@urusi.cz

Letohradská 62
170 00 Praha 7, Česká republika