III. Japonské textilní techniky – 2019 – Tokyo, Hokkaidó + vzory starých Ainu

Obsazeno

Třetí a zatím závěrečný díl cestování za japonskými textilními technikami. Soustředíme se tentokrát pouze na dvě oblasti. Nejprve metropoli Tokio, kde se podíváme do dosud nenavštívených muzeí, moderních čtvrtí a míst, kde se staré techniky snaží uchovat pro příští generace. Péče, kterou tradičním řemeslům a lidové tvorbě v Japonsku věnují je skutečně obdivuhodná. S Tokiem se rozloučíme a vyrazíme přes prefekturu Niigata na poslední velký ostrov Japonska, kde jsme ještě nebyli, na Hokkaido. Zde se dosud prohánějí vlci, medvědi, lososi a zraje víno, brambory a další nám trochu bližší plodiny. Až tady se totiž uchovaly zbytky kultury přírodního národa Ainu, který si snad dosud zachoval povědomí o přírodním náboženství a místy se zachovaly i jeho staré zvyky a dovednosti. Jako dárek si odtamtud můžete přivézt třeba prkénko higebera, kterým si prý staří Ainu nadzvedávali knír při pití z hrnku. A nebo sloužilo k obřadním účelům?

Tohle vše bude doplněno několika workshopy s tradiční textilní tématikou .Informace v kostce:

Termín: 13.10.2019 – 27.10.2019

Informativní schůzky pro potenciální zájemce: pravidelná setkání s programem u Lady Charvátové dle rozpisu průběžně uváděného na Facebooku nebo stránkách.

Termín závazných přihlášek: 31.3.2019

Počet účastníků: maximálně 15

Cena: 85 000 Kč 

Ubytování: po většinu pobytu hotely západního stylu, ale některou noc strávíme i v ubytovacím zařízení japonského stylu s kompletním servisem (kromě gejš samozřejmě, ty pouze za speciální příplatek)

Náročnost: Turisticky málo náročné, pěší přesuny se zavazadly pouze minimální.

Přihláška: Pokud se chcete závazně přihlásit, prosím o stažení a vyplnění tohoto dotazníku:  soz-new-VK – JTT2019 Dotazník uložte ve svém počítači, vyplňte a vytištěný odešlete na adresu CK Alvarez.


Itinerář

  • bude průběžně doplňovaný

0. den – odlet z Prahy

1. den. – po příletu na letiště Narita se přesuneme do hotelu a odtud hned ještě pěkně rozespalí po cestě se půjdeme podívat do nedalekého obchodu s šicími potřebami, kde si budete připadat jako ve snu.

2. den – tento den věnujeme návštěvě Tokugavského mauzolea v Nikkó. Projdeme se mezi krásnými budovami ve stylu „japonského baroka“ s malovanými řezbami, podíváme se i trochu do přírody, konkrétně na romantický vodopád a krásné údolí, které se už v té době bude barvit podzimními barvami. Zde si plnými doušky užijeme japonské hornaté krajiny.

3. den – i kdyby pršelo, vadit nám to nebude, protože na tento den jsou připraveny hned dva workshopy. Dopoledne se seznámíme s technikou vyšívání hustým stehem „kogin“, odpoledne budeme barvit textil tradiční technikou s použitím šablony.

4. den – sedneme na vlak, pak na autobus a vydáme se do předměstí Tokia, do starého domu, který je věnován technice sashiko a autorce Ginza Akiko. Celodenní výlet do oblasti oblíbené obyvateli Tokia jako cíl letních víkendových výletů je možné pojmout i jako odpočinek od Tokijského ruchu.

5. den – osvěženi japonským venkovem se opět vrhneme do víru velkoměsta a prohlédneme si Tokio z výšky tamní radnice, podíváme  se do centra tradičních řemesel. Na Shinjyuku se podíváme do japonské zahrady. Odpoledne máme na programu návštěvu muzea postmoderní umělkyně Yayoi Kusama. Od října nabízí novou výstavu – Spirits of aggregation.

6. den – bude sobota a my se vypravíme na bleší trh u stanice Yamato. Jedná se o nejrozlehlejší trh v celém Japonsku a  vsadím se, že si něco z nabízených starožitností vyberete. v poledne se osvěžíme v rybářské baště – podle odvahy si můžete vybrat čerstvou rybu, chobotnici, škebli, šneka, řasu … A pokud čas dovolí, odpoledne se půjdeme podívat na velkého Buddhu v Kamakuře. Tím završíme pobyt v Tokiu, do kterého se vrátíme už jen poslední den před odletem.

7. den – nás čeká přesun až na ostrov Hokkaido. Do hlavního města Sapporo se budeme kodrcat shinkansenem a rychlíkem.

8. den – dopoledne nás čeká v Sapporu workshop na téma Ainuská výšivka a zároveň návštěva obchodu se starožitnostmi. Cestou do obchodu se podíváme do zdejší řeky, jestli se nám poštěstí zahlédnout táhnoucí lososy. Odpoledne popojedeme ze Sappora do vesnice Nibutani, jedné z mála vesnic dosud obývaných autentickými Ainu. Čeká nás večer v tradičním onsenu.

9. den je napěchovaný Ainuskou kulturou. V Centru Ainuské kultury nás nejprve čeká přednáška o tradičních vzorech, workshop vyšívání další tradiční technikou a konečně odpoledne výroba hudebního nástroje „mukkuri“ – bambusové brumle. Večer se opět svlažíme v onsenu a přespíme ve stejném ryokanu.

10. den – dopoledne bude ještě možnost užít si scenérie údolí Nibutani při procházce nebo třeba z cyklistického sedla, Odpoledne se už přesuneme zpět do Sappora a vyzkoušíme zdejší vína. Zrovna v této době probíhá vinobraní.

11. den – brzy ráno si mohou zájemci vyrazit do blízké ptačí rezervace, kde se zastavují ptáci při tahu ze Sibiře na jih, pak se ale začneme stahovat i my, tentokrát jen do města Hirosaki, které leží už na severu ostrova Honšú. Večer ochutnáme místní kuchyni.

12. den – nás čeká workshop spojený s exkurzí a krátkou přednáškou o historii zdejší tradiční techniky „kogin“, protože ve měste Hirosaki je výzkumné centrum zaměřené na tuto techniku. Odpoledne dáme venkovskému Japonsku sbohem a odjedeme do Tokia.

13. den – celý den budeme mít ještě možnost užívat krás a lákadel Tokia, večer se ale s Japonskem rozloučíme a nastoupíme let zpět do Evropy.

14. den – Přílet do Prahy.


Ilustrační fotografie


Administrativní a legislativní upozornění:

Cesty jsou organizovány  cestovní kanceláří CK Alvarez, já funguji jako garant a průvodce zájezdu.  Pokud si na mých stránkách objednáte zájezd, požádám Vás o vyplnění standardního formuláře CK Alvarez a mým prostřednictvím bude mezi Vámi a cestovní kanceláří Alvarez uzavřena smlouva. Základní dokumenty viz tato stránka.

Pokud se chcete závazně přihlásit, prosím o stažení a vyplnění tohoto dotazníku:  soz-new-VK – JTT2019 Dotazník uložte ve svém počítači, vyplňte a vytištěný odešlete na adresu CK Alvarez.


Máte o cestu zájem? Chcete se na něco zeptat? Napište mi tímto formulářem:

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Vaše zpráva (nezapoměňte prosím uvést, o kterou cestu máte zájem)

Košík

Kontakt

Urusi-Inden
phone: +420 602 202 997
e-mail: inden@urusi.cz

Nezvěstice 15
332 04 Nezvěstice, Czech Republic