Kořeny Japonska 2017 – říjen – kořeny japonské kultury a festival keramiky Mino

Proběhlo

Cesta po posvátných místech oblasti Kansai v okolí Ósaky a Kjóta. Ovšem uděláme menší odbočku až do okolí Nagoje, kde navštívíme krásně zachovaný hrad Inuyama a hlavně festival keramiky v proslavené oblasti Mino, odkud pochází slavné keramiky Mino, Šino a Oribe. Zajížďka bude rozhodně stát za to, už proto, že festival se koná pouze jednou za tři roky.

 


Mapa


Informace v kostce:

Oblast: Kansai (oblast mezi Ósakou a Kjótem, okolí města Nagoja)

Termín: 6.10.2017 – 21.10.2017 

Termín závazných přihlášek: 30.6.2017

Počet účastníků: 7 – 15

Cena: 84 000 Kč  včetně DPH (v ceně plná penze, cestovní pojištění, doprava do Japonska i po Japonsku, ubytování, průvodce a tlumočník, vstupy do plánovaně navštívených objektů)

Trasa: Měřeno přímou čárou ujedeme cca 600km

Ubytování: po většinu pobytu hotely západního stylu, ale dvě až tři noci strávíme v ubytovacím zařízení japonského stylu.

Náročnost: Turisticky nenáročné, budeme hodně chodit, ale většinou po zpevněných cestách. Asi dva celé dny se budeme přesunovat i se zavazadly.


Finanční podmínky:

o První záloha 20 000,- Kč – se závaznou přihláškou
o Doplatek 64 000,- Kč – 7.9. 2017 (2. zálohová faktura).
o Storno poplatek dle platných VOP CK Alvarez.


Program

Den 1. – Přistání v Ósace a první kroky po japonských ostrovech

Osaka - Sumiyoši-taiša 2
Z letiště zamíříme do hotelu a odtud do první svatyně Sumijoši-taiša (http://www.sumiyoshitaisha.net/), svatyně námořníků a obchodníků, pyšnící se i uprostřed Ósaky posvátným políčkem rýže a dalšími atributy charakterizujícími šintoistický posvátný prostor. Budeme hledat kamínky s kaligrafií, prohlédneme si typický architektonický styl Sumijoši, pohladíme jsme prastaré posvátné stromy. Po cestě letadlem jistě přijde vhod i chvíle meditace před minimalistickou svatyní tvořenou reliéfem vyrytým do prkna, skrz které prosvítá posvátný háj. Po obědě ještě Ósacký hrad, jediný hrad, který cestou navštívíme. Večer čeká první kulinářský zážitek – rychle vařené maso šabu-šabu a to ve formě tabehódai, tedy sněz co můžeš. A pak už rychle do postele, abychom dohnali spánkový dluh. Protože druhý den ráno …

Den 2. – Kója-san

Kóya-san - Zahrada dvou draků
… nás čeká návštěva jednoho z center ezoterického buddhizmu, vesničky-chrámového komplexu Kója-san (http://www.koya.org/index2.html). Zde podle pověsti přistál hromoklín, vržený mistrem Kúkaiem až z Čínského pobřeží, když se po studiu učení sekty Šin-gon vracel domů. Po uložení batohů ve chrámu, který nám pro tuto noc poskytne přístřeší, se vydáme na prohlídku hlavního chrámu a háje obklopujícího Oku-no-in, kde mistr Kúkai medituje již více než 1200 let. Okolí tohoto posvátného přístřeší má zvláštní atmosféru, podpořenou i nesčíslnými náhrobky významných osob japonské historie. Místo se může měřit s naším Slavínem.

Ale rychle zpět do našeho kláštera, neboť spočinutím v jeho pokojích se také stáváme mnichy a musíme se podřídit pevně stanovenému dennímu rytmu. V šest výborná mnišská večeře, pak přepisování súter a v deset se zhasíná. Pro ty, kteří dosud nedostatečně vládnou štětcem, bylo povoleno světlo v písárně, kde někteří psali až do půlnoci.

Den 3. – Yoshino – vesnička proslavená na jaře sakurami a na podzim červenými listy

Po ranní meditaci a mnišské snídani a posledních krocích po posvátné půdě chrámového komplexu sjedeme lanovkou dolů, abychom o několik desítek kilometrů dále mohli opět lanovkou dosáhnout výšin další posvátné a slavné vesničky – Yoshino (http://www.yoshinoyama-sakura.jp/). To je opěvováno nesčíslnými haiku a jinými básněmi pro krásu rozkvetlých sakurových hájů. Prohlédneme si impozantní chrám Zaó-dó, hlavní chrám sekty horských buddhistických mnichů Šugendó, svatyni, ve které žil císař Godaiogo v době, kdy Japonsko mělo dva císaře a večer se ponoříme do horké lázně s výhledem na údolíčko.

Den 4. – Miwa-yama – hora dosud uctívaná jako vtělení boha

Hora Miwa (http://oomiwa.or.jp/about/miwayama/)je uctívána jako ztělesnění boha, proto je třeba se před výstupem řádně ohlásit ve svatyni, označit se šerpou poutníka a omýt alespoň ruce a ústa léčivou vodou vytékající z jejího úpatí. Fotografování a jídlo je během pobytu na posvátné půdě zakázáno, kdo chce, může se ale kompletně očistit pod posvátným vodopádem. Skoro neuvěřitelné, že takto živá víra dosud přetrvává v postindustriálním Japonsku.

Po sestupu se můžeme osvěžit zdejší sake, která je vyhlášená stejně jako nudle udon. V okolí této hory se totiž začala psát japonská historie pěstování pšenice.

Den 5. – Nara kóen

Nara - Nigacu-dó
Co by to bylo za návštěvu Nary, kdybychom nepřikrmili jelínky sika a nepoklonili se velkému Buddhovi v chrámu Tódai-dži. Pak  si prohlédneme chrám Nigacu-dó, kde v březnu probíhá za svitu ohromných pochodní Omizutori – vyvrcholení prastarého, dva týdny dlouhého rituálu Shuni-e. Při něm právě zde vyvěrá voda, která byla poslána tajemnou podzemní cestou z chrámu Džingú-dži ve vesničce Obama.

Pak posezení v Sangacu-dó před krásnými buddhistickými sochami zobrazujícími celý buddhistický vesmír se sluncem i měsícem a procházka zadní částí narského parku pod horou Wakakusa-jama.

Den 6. – Nara

Nara - výroba tušeNara - výroba štětců 2
Tento den je zasvěcen tradičním řemeslům, kterých Nara nabízí velké množství. My se podíváme na dvě. Nejprve si každý uhněte tyčku tuše, pak s rukama dosud vonícíma tuší zasedneme v malinké učebně a každý si sestaví vlastní štětec. Odpoledne je zasvěceno bloudění v úzkých uličkách starého města, kde na každém rohu naleznete obchůdek s čajem, svitky, štětci, tuší, lakovými výrobky, keramikou a dalšími lákadly. Můžeme navštívit i nejstarší zachovaný chrám v Naře – Gankó-dži.

 Den 7. a 8. – Hrad Inuyama, International Ceramics Festival ’17 Mino

Z Nary se projedeme šinkansenem do města Nagoya, kde shlédneme zachovalý hrad Inuyama a město Tajimi, kde se odehrává mezinárodní keramické trienále.

Den 9. – svatyně v Ise

Vlakem se přesuneme k jedné z nejposvátnějších svatyní moderního šintoizmu, do svatyně v Ise, která je zasvěcena bohyni slunce Amaterasu-ómikami a je úzce propojena s císařskou rodinou. Dokonce tak úzce, že každý měsíc do ní vykonává císař pouť buď osobně nebo alespoň v zastoupení bílým koněm. Každých dvacet let se všechny posvátné stavby zboří a postaví se jejich dokonalé kopie. My uvidíme svatyně přestavěné před dvěma lety. Cestou ke svatyni je nutné se prodrat uličkou lemovanou stánky se všelijakými lákadly, připravenými pro poutníky, kterých sem z celého Japonska míří denně obrovské množství. Komu nebude stačit návštěva svatyně přes den, může si ji zopakovat ještě ráno s vycházejícím sluncem, kdy se s kohoutím kokrháním dveře do hlavní svatyně otevírají a Amaterasu vychází.

Den 10. – slavnost přijímání první letošní úrody Kanname-sai ve svatyni v Ise

[/caption]Energií sršící Japonci táhnou na dlouhých lanech loď prostředkem řeky z vesnice až k nejposvátnější svatyni v Japonsku. Za mohutného povzbuzování, laškování i tvrdších žertů se loď postupně posunuje řekou, překonává jezy a mělčiny, všichni se společně snaží, aby náklad bez úhony dojel až na místo určení a bohyně Amaterasu si mohla pochutnat na čerstvé rýži.

Pokud bude stačit čas, můžeme se ještě dojet podívat na snad tu nejpravější jeskyni, do které se Amaterasu ukryla v klíčovém okamžiku japonských předhistorických dějin.

 Den 11. – Kjóto

Paralela k celé naší cestě – klidná posvátná místa, která jsme navštívili dosud, v kontrastu k ruchu kjótských ulic.  Následuje průnik davy turistů a prodávajících ve čtvrti Gion do klidného areálu zenového chrámu Kennin-dži. V chrámu si uprostřed Kjóta v klidu a tichu odpočineme a projdeme všechna zákoutí včetně čajového domku. Takto posilněni se můžeme vydat na prohlídku krásných zahrad chrámu Tófuku-dži a světštěji zaměřené svatyně Fušimi Inari. Večer dlouho očekávaný kulinářský zážitek – kaiten-suši.

Den 12. – Kjóto – chrámy v západních horách

Cesta ke chrámu Kózan-dži a jeho čajové plantáži, která je nejstarší v Japonsku.


Jak jsem psal, žádné davy turistů nás nečekají, protože se vydáme do vzdálenějších, tichých, ale malebných chrámů schovaných v údolích na západ od Kjóta.

Den 13. – město Udži, Byódó-in

Poslední navštívený chrám Bjódó-in a nohy dosud roztřesené mírným zemětřesením.

Poslední den před odletem strávíme ve městě Udži, které je proslavené pěstováním a produkcí japonského čaje, především v jeho verzi mačča. Z pamětihodností navštívíme nádherný pavilon rovnováhy Byódó-in, který je možné nalézt i na deseti-jenových mincích, ale podstatně menší. A večer kromě závěrečné hostiny také přespání v japonské specialitě – kapseru-hoteru. To jsou ty šuplíčky na dolní fotografii. 

Den 14. – Odlet

Osaka - kapsel hotel 2
Ráno už jen přebalit zavazadla tak, aby se vše vešlo, keramika se nerozbila a vzpomínky nevypadly, a nastoupit do letadla.


Pokud se chcete závazně přihlásit, prosím o stažení a vyplnění tohoto dotazníku: soz-2 VK Dotazník uložte ve svém počítači a odešlete ho na můj mail inden@urusi.cz


Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Vaše zpráva (nezapoměňte prosím uvést, o kterou cestu máte zájem)


Galerie fotografií


Administrativní a legislativní upozornění:

Cesty jsou organizovány  cestovní kanceláří CK Alvarez, já funguji jako garant a průvodce zájezdu.  Pokud si na mých stránkách objednáte zájezd, požádám Vás o vyplnění standardního formuláře CK Alvarez a mým prostřednictvím bude mezi Vámi a cestovní kanceláří Alvarez uzavřena smlouva. Základní dokumenty viz tato stránka.

Pokud se chcete závazně přihlásit, prosím o stažení a vyplnění tohoto dotazníku: soz-2 VK Dotazník uložte ve svém počítači a odešlete ho na můj mail inden@urusi.cz


Pro představu o tom, co uvidíte, klikněte zde. Zájemce o další informace prosím o kontakt prostřednictvím formuláře na konci této stránky.