Proběhlo
Cesta po posvátných místech oblasti Kansai v okolí Ósaky a Kjóta. Ovšem uděláme menší odbočku až do okolí Nagoje, kde navštívíme krásně zachovaný hrad Inuyama a hlavně festival keramiky v proslavené oblasti Mino, odkud pochází slavné keramiky Mino, Šino a Oribe. Zajížďka bude rozhodně stát za to, už proto, že festival se koná pouze jednou za tři roky.
Mapa
Informace v kostce:
Oblast: Kansai (oblast mezi Ósakou a Kjótem, okolí města Nagoja)
Termín: 6.10.2017 – 21.10.2017
Termín závazných přihlášek: 30.6.2017
Počet účastníků: 7 – 15
Cena: 84 000 Kč včetně DPH (v ceně plná penze, cestovní pojištění, doprava do Japonska i po Japonsku, ubytování, průvodce a tlumočník, vstupy do plánovaně navštívených objektů)
Trasa: Měřeno přímou čárou ujedeme cca 600km
Ubytování: po většinu pobytu hotely západního stylu, ale dvě až tři noci strávíme v ubytovacím zařízení japonského stylu.
Náročnost: Turisticky nenáročné, budeme hodně chodit, ale většinou po zpevněných cestách. Asi dva celé dny se budeme přesunovat i se zavazadly.
Finanční podmínky:
o První záloha 20 000,- Kč – se závaznou přihláškou
o Doplatek 64 000,- Kč – 7.9. 2017 (2. zálohová faktura).
o Storno poplatek dle platných VOP CK Alvarez.
Program
Den 1. – Přistání v Ósace a první kroky po japonských ostrovech
Z letiště zamíříme do hotelu a odtud do první svatyně Sumijoši-taiša (
http://www.sumiyoshitaisha.net/), svatyně námořníků a obchodníků, pyšnící se i uprostřed Ósaky posvátným políčkem rýže a dalšími atributy charakterizujícími šintoistický posvátný prostor. Budeme hledat kamínky s kaligrafií, prohlédneme si typický architektonický styl Sumijoši, pohladíme jsme prastaré posvátné stromy. Po cestě letadlem jistě přijde vhod i chvíle meditace před minimalistickou svatyní tvořenou reliéfem vyrytým do prkna, skrz které prosvítá posvátný háj. Po obědě ještě Ósacký hrad, jediný hrad, který cestou navštívíme. Večer čeká první kulinářský zážitek – rychle vařené maso
šabu-šabu a to ve formě
tabehódai, tedy sněz co můžeš. A pak už rychle do postele, abychom dohnali spánkový dluh. Protože druhý den ráno …
Den 2. – Kója-san
… nás čeká návštěva jednoho z center ezoterického buddhizmu, vesničky-chrámového komplexu Kója-san (
http://www.koya.org/index2.html). Zde podle pověsti přistál hromoklín, vržený mistrem Kúkaiem až z Čínského pobřeží, když se po studiu učení sekty Šin-gon vracel domů. Po uložení batohů ve chrámu, který nám pro tuto noc poskytne přístřeší, se vydáme na prohlídku hlavního chrámu a háje obklopujícího Oku-no-in, kde mistr Kúkai medituje již více než 1200 let. Okolí tohoto posvátného přístřeší má zvláštní atmosféru, podpořenou i nesčíslnými náhrobky významných osob japonské historie. Místo se může měřit s naším Slavínem.
Ale rychle zpět do našeho kláštera, neboť spočinutím v jeho pokojích se také stáváme mnichy a musíme se podřídit pevně stanovenému dennímu rytmu. V šest výborná mnišská večeře, pak přepisování súter a v deset se zhasíná. Pro ty, kteří dosud nedostatečně vládnou štětcem, bylo povoleno světlo v písárně, kde někteří psali až do půlnoci.
Den 3. – Yoshino – vesnička proslavená na jaře sakurami a na podzim červenými listy
Po ranní meditaci a mnišské snídani a posledních krocích po posvátné půdě chrámového komplexu sjedeme lanovkou dolů, abychom o několik desítek kilometrů dále mohli opět lanovkou dosáhnout výšin další posvátné a slavné vesničky – Yoshino (
http://www.yoshinoyama-sakura.jp/). To je opěvováno nesčíslnými haiku a jinými básněmi pro krásu rozkvetlých sakurových hájů. Prohlédneme si impozantní chrám Zaó-dó, hlavní chrám sekty horských buddhistických mnichů Šugendó, svatyni, ve které žil císař Godaiogo v době, kdy Japonsko mělo dva císaře a večer se ponoříme do horké lázně s výhledem na údolíčko.
Den 4. – Miwa-yama – hora dosud uctívaná jako vtělení boha
Hora Miwa (
http://oomiwa.or.jp/about/miwayama/)je uctívána jako ztělesnění boha, proto je třeba se před výstupem řádně ohlásit ve svatyni, označit se šerpou poutníka a omýt alespoň ruce a ústa léčivou vodou vytékající z jejího úpatí. Fotografování a jídlo je během pobytu na posvátné půdě zakázáno, kdo chce, může se ale kompletně očistit pod posvátným vodopádem. Skoro neuvěřitelné, že takto živá víra dosud přetrvává v postindustriálním Japonsku.
Po sestupu se můžeme osvěžit zdejší sake, která je vyhlášená stejně jako nudle udon. V okolí této hory se totiž začala psát japonská historie pěstování pšenice.
Den 5. – Nara kóen
Co by to bylo za návštěvu
Nary, kdybychom nepřikrmili jelínky sika a nepoklonili se velkému Buddhovi v chrámu Tódai-dži. Pak si prohlédneme chrám Nigacu-dó, kde v březnu probíhá za svitu ohromných pochodní Omizutori – vyvrcholení prastarého, dva týdny dlouhého rituálu Shuni-e. Při něm právě zde vyvěrá voda, která byla poslána tajemnou podzemní cestou z chrámu Džingú-dži ve vesničce Obama.
Pak posezení v Sangacu-dó před krásnými buddhistickými sochami zobrazujícími celý buddhistický vesmír se sluncem i měsícem a procházka zadní částí narského parku pod horou Wakakusa-jama.
Den 6. – Nara
Tento den je zasvěcen tradičním řemeslům, kterých Nara nabízí velké množství. My se podíváme na dvě. Nejprve si každý uhněte tyčku tuše, pak s rukama dosud vonícíma tuší zasedneme v malinké učebně a každý si sestaví vlastní štětec. Odpoledne je zasvěceno bloudění v úzkých uličkách starého města, kde na každém rohu naleznete obchůdek s čajem, svitky, štětci, tuší, lakovými výrobky, keramikou a dalšími lákadly. Můžeme navštívit i nejstarší zachovaný chrám v Naře – Gankó-dži.
Z Nary se projedeme šinkansenem do města Nagoya, kde shlédneme zachovalý hrad Inuyama a město Tajimi, kde se odehrává mezinárodní keramické trienále.
Den 9. – svatyně v Ise
Vlakem se přesuneme k jedné z nejposvátnějších svatyní moderního šintoizmu, do
svatyně v Ise, která je zasvěcena bohyni slunce Amaterasu-ómikami a je úzce propojena s císařskou rodinou. Dokonce tak úzce, že každý měsíc do ní vykonává císař pouť buď osobně nebo alespoň v zastoupení bílým koněm. Každých dvacet let se všechny posvátné stavby zboří a postaví se jejich dokonalé kopie. My uvidíme svatyně přestavěné před dvěma lety. Cestou ke svatyni je nutné se prodrat uličkou lemovanou stánky se všelijakými lákadly, připravenými pro poutníky, kterých sem z celého Japonska míří denně obrovské množství. Komu nebude stačit návštěva svatyně přes den, může si ji zopakovat ještě ráno s vycházejícím sluncem, kdy se s kohoutím kokrháním dveře do hlavní svatyně otevírají a Amaterasu vychází.
Den 10. – slavnost přijímání první letošní úrody Kanname-sai ve svatyni v Ise
[/caption]Energií sršící Japonci táhnou na dlouhých lanech loď prostředkem řeky z vesnice až k nejposvátnější svatyni v Japonsku. Za mohutného povzbuzování, laškování i tvrdších žertů se loď postupně posunuje řekou, překonává jezy a mělčiny, všichni se společně snaží, aby náklad bez úhony dojel až na místo určení a bohyně Amaterasu si mohla pochutnat na čerstvé rýži.
Pokud bude stačit čas, můžeme se ještě dojet podívat na snad tu nejpravější jeskyni, do které se Amaterasu ukryla v klíčovém okamžiku japonských předhistorických dějin.
Den 11. – Kjóto
Paralela k celé naší cestě – klidná posvátná místa, která jsme navštívili dosud, v kontrastu k ruchu kjótských ulic. Následuje průnik davy turistů a prodávajících ve čtvrti Gion do klidného areálu zenového chrámu
Kennin-dži. V chrámu si uprostřed Kjóta v klidu a tichu odpočineme a projdeme všechna zákoutí včetně čajového domku. Takto posilněni se můžeme vydat na prohlídku krásných zahrad chrámu
Tófuku-dži a světštěji zaměřené svatyně
Fušimi Inari. Večer dlouho očekávaný kulinářský zážitek –
kaiten-suši.
Den 12. – Kjóto – chrámy v západních horách
Cesta ke chrámu Kózan-dži a jeho čajové plantáži, která je nejstarší v Japonsku.
Jak jsem psal, žádné davy turistů nás nečekají, protože se vydáme do vzdálenějších, tichých, ale malebných chrámů schovaných v
údolích na západ od Kjóta.
Den 13. – město Udži, Byódó-in
Poslední navštívený chrám Bjódó-in a nohy dosud roztřesené mírným zemětřesením.
Poslední den před odletem strávíme ve městě Udži, které je proslavené pěstováním a produkcí japonského čaje, především v jeho verzi mačča. Z pamětihodností navštívíme nádherný pavilon rovnováhy
Byódó-in, který je možné nalézt i na deseti-jenových mincích, ale podstatně menší. A večer kromě závěrečné hostiny také přespání v japonské specialitě –
kapseru-hoteru. To jsou ty šuplíčky na dolní fotografii.
Den 14. – Odlet
Ráno už jen přebalit zavazadla tak, aby se vše vešlo, keramika se nerozbila a vzpomínky nevypadly, a nastoupit do letadla.
Pokud se chcete závazně přihlásit, prosím o stažení a vyplnění tohoto dotazníku: soz-2 VK Dotazník uložte ve svém počítači a odešlete ho na můj mail inden@urusi.cz
Galerie fotografií
Administrativní a legislativní upozornění:
Cesty jsou organizovány cestovní kanceláří CK Alvarez, já funguji jako garant a průvodce zájezdu. Pokud si na mých stránkách objednáte zájezd, požádám Vás o vyplnění standardního formuláře CK Alvarez a mým prostřednictvím bude mezi Vámi a cestovní kanceláří Alvarez uzavřena smlouva. Základní dokumenty viz tato stránka.
Pokud se chcete závazně přihlásit, prosím o stažení a vyplnění tohoto dotazníku: soz-2 VK Dotazník uložte ve svém počítači a odešlete ho na můj mail inden@urusi.cz
Pro představu o tom, co uvidíte, klikněte zde. Zájemce o další informace prosím o kontakt prostřednictvím formuláře na konci této stránky.