Lakové výrobky z oblasti Kiso – Kiso šikki

Oblast Kiso je v Japonsku proslavena především produkcí vysoce kvalitního cypřiškového dřeva. Jeho produkce byla na vrcholu především po velkém požáru Tokia v období Edo. Zajímavé je, že jméno celé oblasti – Kiso se píše dvěma znaky, které dohromady znamenají „cypřišek“. Název zdejšího cypřiškového dřeva – kiso-hinoki je tak vlastně dvakrát za sebou napsaným znakem pro cypřišek.

Produkce lakových výrobků zde vznikla díky oblastí procházející cestě Naka-sen-dó, vedoucí z Kjóta do Eda (dnešního Tokia), v období Edo. Chudí vesničané z přilehlých osad je prodávali jako suvenýry pocestným. Původní technika se jmenuje kiso-šunkei. Cypřiškové dřevo s dokonale rovnými letokruhy se mírně obarví saflorem, pak se nanese jen několik vrstev suri-uruši a na závěr suki-uruši technikou tame-nuri. Od období Meidži se v oblasti Kiso produkují i výrobky s použitím sabi-uruši. Na rozdíl od ostatních oblastí nejsou závislí na dovozu dži-no-ko z Wadžimy jako ostatní oblasti, ale mají svůj vlastní zdroj vhodné, železité hlíny. S objevem této hlíny se otevřely nové možnosti, takže se vyvinuly hned dva druhy kawari-nuri. První se jmenuje kiso-cuišu-nuri a podobá se technice Cugaru-nuri. Naka-nuri se rozbrázdí tamponem a následně se nanáší deset až dvacet vrstev různobarevných uruši. Výsledný povrch vzniká vybroušením do roviny, takže se objeví profil jednotlivých vrstev. Na této technice je nejtěžší odhadnout správnou hloubku broušení, aby se neobjevila vrstva naka-nuri a zároveň vznikl zrcadlově rovný povrch. Druhá technika se jmenuje nuri-wake-roiro-nuri a jedná se také o nanášení později probrušovaných vrstev, ovšem nikoli náhodně jako v předchozím případě, ale v předem promyšleném sledu a umístění, aby vznikl geometrický či rostlinný vzor.

Lakováním se v oblasti Kiso živí dosud velké procento populace a tak zde vznikají i výrobky přizpůsobené modernímu životnímu stylu. Kromě lakovaných skleniček zdejší řemeslníci vytvářeli také medaile pro zimní olympijské hry v Naganu v roce 1998.

Budík - pohled

Budík lakovaný v oblasti Kiso si můžete zakoupit v našem e-shopu

Košík

Kontakt

Urusi-Inden
phone: +420 602 202 997
e-mail: inden@urusi.cz

Nezvěstice 15
332 04 Nezvěstice, Czech Republic