Technika makie umožňuje tvorbu velice dekorativních designů. Je možné ji aplikovat na témata zcela abstraktní, jako jsou všelijak se prolínající zlaté, stříbrné a černé plochy vytvářející dojem abstraktní krajiny. Nebo je touto technikou možné ztvárnit až naturalisticky reálně přírodní či kulturní motivy. V Japonsku se makie-ši, jak se specializovaní řemeslníci nazývají, soustředili z historických důvodů na poloostrově Noto, v okolí města Wadžima.
Technika makie využívá ke ztvárnění námětu přírodní lak uruši jako pojidlo, zlaté prášky různé hrubosti a přírodní pigmenty pro vyjádření barvy i textury povrchu. Postupem času byly jednotlivé postupy makie vycizelovány do takové dokonalosti, že v rámci lakového řemesla je možné hovořit o této technice jako o vrcholné disciplíně.
S hledáním nových možností se makie-ši vydali do nových oblastí aplikace svého umění a začali své obrazy a dekorace aplikovat i na jiné povrchy než jsou lakované dřevěné objekty. Stalo se tak i proto, že náročnost výrobního procesu dělá z tradičně vyráběných lakových výrobků pro domácnost spíše umělecká díla. Když se tato skutečnost začala projevovat v odbytu (již na začátku 20. století), vytvořil jeden z mistrů zcela nový výrobek – plnicí pero. Jedná se samozřejmě především o sbírkový předmět, ale protože dokonale spojuje dvě základní charakteristiky tradičně lakovaných objektů – praktické použití a prostor pro zdobnost, stal se fenoménem stejně jako zdobené tácy, skříňky nebo pochvy na japonské meče.
V zemi tradičního písemného projevu provedeného štětcem tak vznikly světoznámé firmy vyrábějící plnicí pera vynikajících užitných vlastností i dechberoucího designu, inspirovaného východní i západní estetikou a kulturou. Dlužno dodat, že se jedná především o výrobu zaměřenou na zákazníky z Evropy a Ameriky, takže se v ní značně projevují jejich interpretace japonské kultury. Jako příklad lze jmenovat firmy Pilot-Namiki, Sailor, Pelikan, Parker, MontBlanc a další.
Kromě těchto velkých firem, které vyrábějí zdobená plnicí pera ve větších sériích, jsou jednotliví umělci, kteří zdobí touto technikou pera dle přání zákazníků. Jedním z nich je i pan Kaoru Machikawa, z jehož dílny pochází pera a propisovací tužky prezentované na této stránce. Pan Machikawa nabízí zdobení pera libovolného výrobce. Nejčastěji jsou v dílně pana Machikawy zdobena pera Montblanc 149 a Pelican M1000. Z technického hlediska je ale pro tuto dodatečnou povrchovou úpravu vhodné pero, které vyhovuje níže uvedeným požadavkům:
- Ideálním perem k tomuto způsobu zdobení je pero je rozmontovatelné, u nějž je možné jednotlivé části zdobit odděleně. V krajním případě je dobré, aby pero mělo alespoň oddělitelný klip.
- Nedoporučuji pera s jemnými závity, které nelze efektně zdobit po celé délce.
Cenově se originální zdobení složitostí odpovídající prvnímu obrázku zleva – Zlatý pavilon – pohybuje kolem 3100Euro, čím jednodušší vzor, tím nižší cena. Zdobíme pera dodaná zákazníkem i dodáme pera zakoupená dle specifikací zákazníkem. V tom případě se samozřejmě do výsledné ceny promítne ještě pořizovací cena pera.
Pokud již máte své pero vybrané, stačí mne již jen kontaktovat mailem a sdělit námět, kterým byste své pero rádi ozdobili. Komunikaci s panem Machikawa zajistím já. A důležitá informace pro ty, kteří by rádi pero někomu darovali jako originální a jedinečný dárek: Od odsouhlasení návrhu, který pan Machikawa vždy dodává na papírovém modelu v několika verzích, počítejte s přibližně dvouměsíční dodací lhůtou.