Metronomy zdobené technikou makie

S námi spolupracující Atelier Mitani vytvořil typově zcela nový výrobek, ve kterém se snoubí lakové řemeslo z Japonska a hudba, přesnost a konstrukce z Evropy. Jedná se o lakované metronomy, které kromě praktické funkce mají i funkci ozdobnou, splňují tedy perfektně koncept uměleckého řemesla.

Ateliér Mitani je sice malá lakařská a makie dílna, ve městě Wadžima ovšem rodina Mitani působí v tomoto oboru již od 17. století. I přes nepřízeň osudu, kdy se potýkali s ohromným požárem celého města a následně s náporem veliké vlny tsunami, vytrvali a nádhernými a inovativními výrobky těší řadu lidí až dosud, v současné době prostřednictvím výrobků pana Mitani Akira a jeho syna. Aby nedošlo k mýlce, požár a tsunami nepřišly v těsném sledu, tsunami zaútočila později. Takže před požárem uchránila část jejich majetku rodinná kura – něco jako sýpka – krásná tradiční stavba s mohutnými zdmi a krovem odděleným od konstrukce stěn, s mohutnými okenicemi, které zabrání byť i jen jiskérce vniknout dovnitř. Odbočím, ale takovéto kury považuji za diamanty zdobící vesnice po celém Japonsku. Pozdější tsunami, která narazila na břeh ostrova Noto právě v oblasti města Wadžima, tuto kuru nadzvedla a o pár metrů poponesla, nicméně uvnitř uschované cennosti přežily nedobrovolný výlet bez újmy. Mnoho starých nástrojů a dokumentů se z rodinné kroniky zachránit nepodařilo, ale tradice přežila. Naštěstí i pro nás.
Metronom kamélie

Metronom kamélie

Metronom Vídeň

Metronom Vídeň

Pan Akira Mitani se dlouhodobě věnuje rozvoji lakového umění, především techniky makie, a aktivně vyhledává podněty pro rozvoj této techniky. Před nějakou dobou přišel s konceptem lakovaného a zdobeného metronomu. V obchodech zaměřených na tradiční lakovou produkci moc nepochodil, jeho první výrobek z této série byl ale vybrán jako reprezentativní dar při příležitosti návštěvy Japonska tehdejší ministryní zahraničních věcí USA, paní Condoleezou Rice. Samozřejmě nebyl vybrán náhodou, paní Rice totiž hraje na klavír.

Tehdy se jednalo o metronom japonské výroby, ovšem o takovéto dozdobení svých výrobků od té doby projevila zájem i německá firma Wittner.

Pro zájemce jsou připraveny ukázky možného zdobení metronomů, jejichž ukázky jsou na fotografiích na této stránce. V případě vážného zájmu je samozřejmě design nejprve konzultován se zákazníkem a na základě grafického návrhu je teprve provedeno zdobení.

metronom motýli

metronom motýli

Kromě celkového vyznění je důležitá samozřejmě i řemeslná stránka, která nejlépe vyniká na mém nejoblíbenějším vzoru – metronom s motýly. Tam je technika makie dovedena do pro mne zatím největší dokonalosti. Kromě kovového povrchu, který je základním výrazovým prostředkem této techniky, je na křídlech motýlů použito i barevného kontrastu podkladové černi a barevné uruši použité pro fixaci kovového prášku. Na křídlech proto prosvítají různé barvy a motýli vypadají jako živí. S malou trochou představivosti se vám bude zdát, že na metronom přisedl motýl batolec.

Pokud by se Vám metronom zalíbil natolik, že byste chtěli nějaký doma nebo jej chtěli použít jako netradiční dárek, prosím o kontakt, zprostředkuji Vám realizaci až po dodání na určenou adresu. Běžně zdobený metronom může být k dodání za tři měsíce od objednávky.

Metronom podzim

Metronom podzim

Metronom květy kosmos

Metronom květy kosmos

Metronom jarní hory

Metronom jarní hory