PETROF – MITANI: česko-japonská spolupráce

Podařilo se uskutečnit jeden z mých vysněných projektů – spolupráci české firmy a japonského řemeslníka.

Od doby, kdy jsem se začal seznamovat s uruši – typicky japonským uměleckým řemeslem, lákalo mě propojit precizní český výrobek s jedinečnou technologií a tvaroslovím tradičních japonských uměleckých řemesel. Zde vidíte první výsledek mého snažení.

Klavír z dílny našeho tradičního výrobce klavírů a pian – firmy PETROF, zdobený přímo v Japonsku štětcem mistra techniky maki-e, pana Akira Mitani z mekky současného lakařského řemesla, města Wadžima.

Realizaci předcházely dlouhé přípravy a výběr z několika nabízených vzorů. Firma PETROF nakonec zvolila hodně tradiční zarosenou trávu, vyvedenou zlatým práškem a úlomky perleti. Na notovém pultíku se třepetají dva motýli, vyvedení technikou maki-e, ovšem vícevrstvou s použitím několika barev laku a metalických prášků, takže barva křídel je proměnlivá podle úhlu pohledu a dopadajícího světla. Barevným efektem trochu připomínají našeho motýla batolce.

Realizace zdobení jednotlivých dílů klavíru proběhla přímo v Japonsku, samotná kompletace klavíru ovšem samozřejmě v prostorách firmy PETROF.

Věřím, že tato spolupráce nezůstane ojedinělou a zákazníkům firmy PETROF i dalším zájemcům se bude líbit.

Košík

Kontakt

Urusi-Inden
phone: +420 602 202 997
e-mail: inden@urusi.cz

Nezvěstice 15
332 04 Nezvěstice, Czech Republic