Sakura

Sakura, sakurový květ je téměř univerzálním symbolem Japonska a nevytlačil jej ani šinkansen, ani všelijací roboti. Sakurový květ je jako vzor použita již na umělecko-řemeslných předmětech z období Heian, kdy si ji oblíbili příslušníci šlechtické společenské vrstvy. Zajímavé je, že do té doby s obecným slovem hana-květina asociovaný květ ume-švestky (respektive blumy). Obzvláště sakurové květy tančící ve větru či unášené svěžím proudem vody jsou vděčným tématem. Sakurové květy jsou námětem rodových znaků, ke skutečnému boomu v lidových vrstvách došlo ovšem teprve v období Edo. Tehdy právě se sakurové sazeničky staly obětním darem a hrnuly se sem z celého Japonska.

Sám mám krásné vzpomínky na proslulé údolí okolo vsi Yošino, které je na jaře doslova naplněno sakurovými květy a jejich vůní. O to více ovšem vynikne zemitá a kořeněná vůně tyčinek pálených v chrámu Zaódó, jednom z nejvýznamnějších chrámů sekty japonského horského buddhizmu Šin-gen a i v Evropě známých asketických mnichů sledujících cestu Šugendó. Jejich posvátná cesta začíná právě v Yošinu pod očistným vodopádem a vede přes mnoho strmých vrcholků až do neméně proslulé oblasti Kumano.

Kozakura - malé květy sakury

Kozakura – malé květy sakury

Hana-ikada - sakurové květy a vory v proudu

Hana-ikada – sakurové květy a vory v proudu

Hana-gasumi

Hana-gasumi

Sakura-yama - sakury v horách

Sakura-yama – sakury v horách

Shidare-zakura - Sakura s převislými větvemi

Shidare-zakura – Sakura s převislými větvemi


V našem e-shopu také nabízíme výrobky s motivem sakury. Jedná se o především o textil, ale máme i krásné tužky zdobené tradiční technikou makie.

宇野千代 風呂敷 ちりめん友仙(68cm)・枝桜

風呂敷 ちりめん友仙(68cm)・桜(黒)
pstruh a sakura

 

Košík

Kontakt

Urusi-Inden
phone: +420 602 202 997
e-mail: inden@urusi.cz

Nezvěstice 15
332 04 Nezvěstice, Czech Republic