Co je Inden

Kyon-semiš a Inden

Kyon-semiš – extrémně jemná semišová kůže z jelínka muntžaka, použitelná na ošetření povrchu předmětů náchylných na poškrábání, balení a ošetřování hudebních nástrojů, na obličejovou kosmetiku

inden-11

Inden – kyon-semiš zdobený tradičními vzory tvořenými lakovými kapkami na barveném podkladu. V Japonsku se z těchto usní vyrábí drobné předměty denní potřeby, jako jsou peněženky, pouzdra na vizitky, kabelky, obaly na knihy, pouzdra na klíče, měšce, pásky, drobné brože, obaly na mobilní telefony atd. Na evropském trhu tento druh usní v nezpracovaném stavu dosud nebyl dostupný.


Inden – historie

inden-jpg-09V kůži zdobené technikou inden se snoubí hned tři oblasti s bohatou kulturní i uměleckou historií. Kromě semišové kůže z jelínka muntžaka, která byla už před 3000 lety v Číně vysoko hodnocena pro svou jemnost a odolnost vůči machanickému namáhání, se na jejím vzniku podílela Indie, ze které se do Japonska dostala technika vydělávání a zdobení kůže nakuřováním kouřem z rýžové slámy a pryskyřice. Japonsko, třetí oblast dodalo vysoce odolný lak uruši, který poskytuje naneseným tradičním vzorům mechanickou odolnost a lesk, který dá vyniknout i vzorům naneseným černým lakem na černě zbarvenou kůži


Inden – charakteristika, zhotovení a dodání

Funkční vlastnosti

Po zaschnutí je uruši odolná kyselinám i zásadám, výborně drží na usni a je barevně i tvarově stálá, ale pružná, takže dobře kopíruje prohyby usně. Vzor se aplikuje prostřednictvím prolamované papírové šablony.

Vzory a barvy

Dodavatel má k dispozici několik set kombinací různých barev usně (základní je černá, hnědá, červená, žlutá, modrá, zelená, bílá), laku (černá, červená, béžová, …) a vzorů.
V případě zájmu je možné vyvinout i novou šablonu odpovídající potřebám zákazníka.

Dodací lhůta

Dodací lhůta max. 1 měsíc, v případě pravidelných odběrů možnost držení skladu vybraných vzorů do 2 měsíců a dodání okamžitě po objednávce. V případě nově vyvíjených vzorů dodací lhůta k dohodě.


Inden – vzory a jejich význam

Tradiční vzory mají za sebou i více než 400 letou historii a samy nesou význam, podobně jako čínské znaky používané pro zápis japonštiny.

V nabídce jsou i nově navržené moderní vzory, které odpovídají tradičně vysoce ceněnému japonskému smyslu pro kombinaci zdobnosti a užitnosti. Je možné i zprostředkovat vývoj nového vzoru dle přání zákazníka.

Tonbo
vážky, symbol neúnavného bojovníka, oblíbený mezi samuraji

Sei-kaiSei-gai-ha
„vlny modrého moře“, homonymum k slovu „úspěch“.

Malou galerii vzorů si můžete prohlédnout pod tímto odkazem – GALERIE VZORU NA KUŽI


Kyon-semiš – historie

Kyon-semiš je vydělaná kůže z jelínka muntžaka (Muntiacus reevesi), nejmenšího z jelenovitých, žijícího v jihovýchodní Číně a na Taiwanu. Na seznamu IUCN je uveden v kategorii 3.1, least concern.

V Číně byla jeho kůže vysoce ceněným materiálem již v době říše před 3000 lety. Byla považována za zcela nezbytnou součást výbavy všech vojevůdců, neboť její jemná struktura umožňuje dokonalé odfiltrování nečistot z vody.

Její filtrační schopnosti byly donedávna využívány i v moderním leteckém provozu, jelikož je schopná odfiltrovat z benzínu vodu, pro kterou se stává po nasycení benzínem nepropustnou.
Vzhledem k jemnosti, odolnosti vůči namočení vodou a mechanickému namáhání se dodnes používá pro výrobu ochranných pomůcek v bojových sportech.

Kyon-semiš – současnost

Vynikající vlastnosti této usně je možné využít v mnoha situacích. Například se v sáčku z Kyon-semiše dobře rozdělávají toaletní mýdla, protože díky jemnosti pórů vznikají bublinky jemné pouze několik nanometrů a ty jsou schopné proniknout do nejzazších pórů. Laboratorně prokázaných antibakteriálních účinků i kůže samotné lze využít při léčbě akne, vložky do bot z této kůže snižují zápach nohou. filtrování vzduchu přes tuto kůži odstraní choroboplodné a alergenní částice včetně pylů.

Struktura kůže je výrazně jemnější než mikrovlákna dodávaná pro otírání optických zařízení.