Co je uruši

Uruši a kultura asijských zemí

Přírodní lak uruši, který prýští z naříznutých kmenů stromu škumpa lakodárná (Rhus verniciflua) doprovází kulturu zemí východní a jihovýchodní Asie již odedávna. Stejně jako porcelán se nazývá „china“ podle své kolébky, výrobky z uruši byly v osmnáctém století, a ve Francii jsou do dnes, označované „japan“, jelikož japonští řemeslníci vycizelovali techniky zpracování a použití uruši do nejjemnějších detailů. Kultura laku se podle posledních výzkumů rozšiřovala z pevninské Číny z oblasti Sečuánu, ovládané dodnes kmenem Yi a s mírnými změnami v druhu použitého rostlinného laku se dostala až do Japonska. Snad z vrozeného citu pro jemnou práci dosáhlo zdobení předmětů lakem v Japonsku svého vrcholu.
urusimapa


Uruši – Japonsko

Nejstarší dochovaná památka, která byla v Japonsku objevena, je červeně lakovaný hřeben, který se díky uložení v bahně zachoval v obdivuhodné kvalitě po přibližně 9000 let. Již jednou ztuhlé uruši totiž nevadí vlhko ani silnější kyseliny či zásady, nejvíc její polymerovou strukturu poškozuje UV záření, které ji rozloží na prášek.


Uruši – základní přehled o možnostech zdobení povrchů

Funkční vlastnosti

Po zaschnutí je uruši odolná kyselinám i zásadám, výborně drží na savém podkladě jako je useň, porcelán a samozřejmě i dřevo, existují ale i postupy jak ji nanášet na kov, v současné době dokonce i na sklo. Uruši je barevně i tvarově stálá, ale pružná, takže dokáže odolat i mírným nárazům.  Na povrch se aplikuje v mnoha vrstvách pomocí stěrky hera nebo speciálního štětce s vlasem z lidských vlasů.

Techniky zdobení a barvy

Technik zdobení předmětů uruši se v Japonsku používá nepřeberné množství, jednotlivé techniky jsou nazývány podle svého objevitele nebo podle místa, kde se vyvinuly. Obecně lze říci, že přístup ke zdobení povrchu v Japonsku a Číně je diametrálně odlišný. Nejjednodušeji se to dá demonstrovat na technice tsui-šu, která se vyvinula v Číně a spočívá v rytí reliéfu do desítek až stovek vrstev uruši. Naproti tomu v Japonsku je základním prvkem designu rovná, často až zrcadlově vyleštěná plocha, jejíž účinek je nakonec zdůrazněn detailem, který ale neporuší původní povrch. Japonské techniky lze rozlišit na techniky tradiční a vyvinuté až od 19. století dále. Ty jsou nazývány „kawarinuri“ a vyznačují se velice nápaditými postupy vedoucími k vytvoření více-méně náhodného vzoru, ovšem opět s důrazem na dokonale rovný povrch. 

Dodací lhůta

Pokud se Vám některé nabízené výrobky líbí, rádi Vám je prodáme. V závislosti na druhu zboží držíme sklad nebo objednáváme z Japonska. V tom případě je dodací lhůta cca 3 týdny. Pokud si vysníte vlastní designový návrh či si budete chtít objednat přesný druh výrobku, který nenabízíme v e-shopu (může to být třeba dekorovaný blatník od Vašeho Harleye), je třeba počítat s dodací lhůtou v řádu měsíců. i v tom případě jsme Vám k službám a podle Vašeho návrhu nabídneme konkrétního řemeslníka, který se buď příslušným výrobkem zabývá, nebo ovládá potřebnou techniku. Přesný odhad dodací lhůty a nákladů Vám sdělíme na vyžádání na uvedeném e-mailu. 


Uruši

Pokud máte zájem o další informace o tomto tradičním řemesle, překlikněte si prosím na stránky malé encyklopedie věnované uruši zde.

znak

inden-01-14