Co to je uruši?

Abyste si dokázali trochu představit, z čeho vlastně uruši prýští, podívejte se někdy na vesnici na přední zahrádku. Téměř určitě tam najdete stromek s deštníkovitou korunou, temně rudými šišticemi a listy podobnými jasanu, které se na podzim barví do oranžovo-červena. Tak to je příbuzná škumpa orobincová (Rhus typhina). Stejně jako ona, i uruši je jedovatá. Při styku s pokožkou způsobuje velmi prudkou alergickou reakci. Já se s ní osobně nesetkal, ale podle vyprávění mnohých, kteří s tím mají i osobní zkušenost jde o dost velké a nepříjemné boláky po celém těle. I proto se s divokou uruši v Japonsku téměř nepotkáte, byla totiž cíleně vysekávána.

Díky této vlastnosti se uruši poprvé zapsala i do dějin vojenství. Čínští vojáci si jí potírali obličej a když se blížil nepřítel zjevili se mu a on se zjevil z nich, protože vypadali jako malomocní.

Znak pro uruši

Největší zásluhu na využití uruši k jinému účelu, než k jakému ji produkuje strom, má ovšem kultura. Ta čínská ji začala využívat velice dávno, ještě před vynálezem tuše k zapisování důležitých informací na dřevěné destičky. Aby se kruh uzavřel, nejkvalitnější tuš se vyrábí ze sazí vzniklých při pálení uruši. V tušové malbě se lesklá, černočerná uruši může použít třeba na zvýraznění očních panenek.

Čínské písmo je moc zajímavé, mimo jiné proto, že se dá hezky vysvětlit původ mnoha znaků. A znak pro uruši patří mezi ně. Původně prý postrádal levé tři tečky, znamenající něco tekutého. Tahle pozdější forma byla původně názvem jakéhosi vodního toku. Na pravé straně shora dolů je pod sebou strom, něco jako trychtýř, ale původně dům, a pod tím opět voda. Zkrátka strom u domu, ze kterého něco vytéká. Tento znak je mimochodem na podkladu obsahu a úvodní stránky, jenom různě zmenšený.

Kultury využívající uruši

Jednotlivě se liší jak způsoby zpracování a použití, tak i druhem a kvalitou uruši. Japonci samozřejmě tvrdí, že jejich uruši je nejlepší vzhledem k optimálnímu podnebí, ale ani zdaleka nejsou soběstační (produkují jen něco málo přes 3 tuny ročně), takže dováží 98% méně kvalitní a levnější čínské uruši. Jednou, jako už tolikrát, došlo mezi těmito dvěma zeměmi k jakési diplomatické roztržce a Čína zastavila vývoz uruši. Ano, i uruši se dá použít i jako politický prostředek. Vynalézaví Japonci se ale nedali a objevili náhradu v do té doby zcela neznámé surovině, šťávě ze slupek oříšků kešu. Výsledek není sice tak kvalitní jako uruši, ale nouzově ji nahradit může. Dnes ji používají hlavně kutilové, kteří jsou na pravou uruši alergičtí.

Země původu Voda Hlavní složka
Lakáza
Pryže
Japonsko
25.1%
67.3% (urušiol)
2.1%
5.5%
Čína
27.5%
65.0% (urušiol)
2.2%
5.3%
Vietnam
32.5%
52.5% (lakol)
2.0%
13.0%
Myanmar
26.8%
69.5% (čičiol)
2.5%
1.7%

Druhy uruši

Název uruši
Název výrobku
Typické vlastnosti
Použití
Ki-uruši Šita-dži-uruši (uruši pro spodní vrstvy) Míza škumpy lakodárné téměř neupravená, pouze zbavená nečistot Základní vrstva kvalitních výrobků, po přimíchání na vzduchu tuhnoucího oleje pro zvýšení lesku se používá na konečnou úpravu, tzv. suri-uruši
Suki-uruši (průhledná uruši) Naši-dži-uruši Uruši s nejvyšším stupněm průhlednosti, nažloutlé barvy se dosahuje např. přidáním mízy stromu šió. Pro povrch naši-dži
Suki-roiro-uruši Kvalitní průhledná uruši Povrch využívající kresby letokruhů dřevěného ki-dži, natírá se smíchaná s barvivy jako například šu.
Suki-cuya-uruši Kvalitní průhledná uruši s příměsí šťávy jiných stromů apod. Závěrečná vrstva průhledných nátěrů, poslední vrstva nuri-tate, smíchává se s barvivy
Suki-hakudžita-uruši Uruši podobná suki-roiro-uruši, ovšem s menším množstvím oleje Pro přilepování zlatého, stříbrného či cínového prachu
Suki-nakanuri-uruši Dobře schnoucí uruši s příměsí látek schnutí podporujících, bez oleje Naka-nuri průhledných povrchů
Suki-cuyakeši-uruši Po zaschnutí nelesklá uruši Pro nelesklé průhledné povrchy
Kuro-uruši (černá uruši) Kuro-roiro-uruši Nejkvalitnější černá uruši Hlazené černé povrchy
Kuro-cuya-uruši (nuri-tate-uruši) Vysoce kvalitní, lesklá černá uruši Kvalitní černé povrchy
Kuro-haku-džita-uruši Černá uruši s menším množstvím oleje K lepení zlatých, stříbrných či cínových plátků
Kuro-nakanuri-uruši Černá uruši s příměsí látek podporujících schnutí Naka-nuri
Kuro-cuyakeši-uruši Po zaschnutí nelesklá černá uruši Nelesklé povrchy