Město Yamanaka se nachází v prefektuře Ishikawa, ovšem na opačném konci než Wadžima. Má podstatně blíže do Kyóta jako kulturního centra a proto v minulosti ze své polohy dost vytěžilo, ač nejvíce dílen je soustředěno až hluboko v horách. Kolem roku 1580 se sem z oblasti Ečizen přistěhovali soustružníci a zdejší tradici lakových předmětů založili. Výjimečnost zdejších výrobků je právě v dokonalém zpracování dřevěného základu – kidži. Vytáčejí zde excelentní nádobky na práškový čaj – natsume, které jsou používány pro čajový obřad a vyžadují extrémní přesnost. Zdejší výrobky si objednávají lakaři z celého Japonska.
Soustružení zde není používáno pouze pro výrobu dřevěných základů, vznikly zde i zdobící techniky založené na zpracování na soustruhu. Jednou z nich je například tzv. sudži-nuki, kdy se do vysoustruženého povrchu jemným nástrojem dělá spirálovitá rýha. S trochou nadsázky povrch pak vypadá jako gramofonová deska. Podle síly a charakteru rýh se rozeznává asi deset typů.
Další zdejší specialitou je soustružení extrémně tenkostěnných misek a dalších nádob. Soustruží se z japonského cypřišku a výsledkem jsou tak tenké stěny, že světlo skrz ně proniká po dřevních trachejích. Takto vysoustružené nádoby jsou neobyčejně lehké a nalakované na pohled působí jako vyrobené z kovu, ovšem při potěžkání jsou lehké jako peříčko. Díky tenkým stěnám je možné tyto nádoby i dále tvarovat třeba nad párou, čímž vznikají tvary, které by člověk od soustružených předmětů nečekal.
Vysoustružené předměty se lakem pouze dozdobují, nebo se na ně aplikují silnější vrstvy laku a makie a podobně.